Публикации

Нові полотна й давні листівки


p13-09_1.jpg (34624 bytes)

Надзвичайно цікаву виставку у форматі "два в одному" було відкрито дев’ятого квітня в галереї "Єлисаветград" – "Українські художники як невід’ємна частина світового культурного спадку".

Це – роботи українських малярів кінця ХХ – початку ХХІ сторіччя із зібрання Вадима Юрлова, який мешкає в Миколаєві. Серед картин – роботи більш ніж двадцяти живописців, представників різних шкіл. Представлено полотна різних жанрів.

Картини – це одна складова виставки, інша ж – давні листівки, зібрані Вадимом Анатолійовичем, який є одним з найбільш знаних філокартистів країни, має найбільшу в світі колекцію поштівок із зображеннями старого Миколаєва. Однак у його колекції багато й інших листівок. У галереї "Єлисаветград" виставлено поштові картки із зображенням побутових сценок з українського простонародного життя кінця ХІХ – початку ХХ сторіч, яким тогочасний маляр Володимир Гулак надав виразного гумористичного змісту. Окрім цієї особливості описаних етнопоштівок, на кожній з них міститься жартівливе повчання, яке часто є справжньою народною, з перцем мудрістю. Інші картки української тематики – це переважно краєвиди, портрети (зокрема Тараса Шевченка), побутові сцени.

Окремої уваги заслуговують декоративні поштові картки різних країн, при виготовленні яких майстри вдалися до нетрадиційних способів. Милують око портрети вродливих панянок, зачіски яких не намальовані чи сфотографовані, а зроблені зі справжнього волосся! Вражають листівки, випалені на маленьких дерев’яних табличках, поштівки-аплікації, намальовані поштові картки (а не розтиражовані друкарським способом), тому й неповторні, бо кожну таку листівку автор виготовляв в одиничному примірнику. Вадим Юрлов потішив кіровоградців і листівками, частина з яких є… подушечками для голок (!), на деяких очі персонажів не намальовано, а зроблено з прозорого опуклого матеріалу. Є навіть листівка-аплікація – переможець давнього конкурсу саморобок, – яку поштовики визнали гідною називатися справжньою поштовою карткою, а тому поставили на ній зі зворотного боку поштовий штемпель…

Під час відкриття виставки Вадим Юрлов подарував галереї металеву табличку з прізвищами Клейтон і Шутльворт (агенти Роберта й Томаса Ельворті). Загалом же, про виставку "Українські художники як невід’ємна частина світового культурного спадку" потрібно не читати, нею треба смакувати. Тож поспішайте до галереї "Єлисаветград"! Картини й листівки з колекції Вадима Юрлова знаходитимуться в ній до десятого травня.

 


"Вечірня газета", 19.04.2013
Інформаційно-аналітичний електронний додаток